Перспективи альтернативної енергетики

     Епоха викопного палива в історії людства закінчується. До початку ХХІ століття у всіх розвинених країнах альтернативні енергії сонця, вітру, геотермальних джерел вже використовувалися нарівні з традиційними енергіями спалювання викопного палива. Але ще 25 років тому фабричні сонячні панелі були недосяжно дорогими. Це саме стосувалося і фабричних повітряних сонячних колекторів та систем нагрівання води на основі водяних сонячних колекторів. Согодні вони ще недосяжні лише для пересічного українця. Але впродовж останніх 15 років  відбулися такі якісні принципові зміни:

1.  Збільшення коефіцієнту корисної дії цих пристроїв

2.  Стрімке падіння їхньої вартості

3.  Спрощення технологій виготовлення деяких пристроїв, що уможливлює організацію їхнього виробництва на рівні невеликих  майстерень.

     Крім того, розширився список доступних технологій виготовлення пристроїв альтернативної  енергетики. Завдяки винайденню та впровадженню надпотужних ніодімових магнітів тепер можна отримувати велику кількість теплової енергії при обертанні магнітів відносно обмоток. Специфікою роботи такого пристрою  є перегрівання обмоток  у потужному магнітному полі. Для охолодження обмоток  їх обдувають  потоком повітря від вентилятора.  Таким чином отримується  велика кількість тепла, яке дуже зручно використати для опалення будинку у зимовий час, коли кількості сонячних годин є недостатньою.  З іншого боку, у 2013 році швейцарськими вченими були розроблені сонячні плівкові електричні панелі на основі новоствореного матеріалу перовскайту. У поєднанні з плівковими акумуляторами можна отримувати  та зберігати значну кількість електроенергії.

     Збільшення кількості різних пристроїв альтернативної енергетики є позитивним процесом, бо зменшення ціни пристрою одного типу тягне за собою здешевлення іншого. Якщо, для прикладу, ціна електричної панелі потужністю 1 кВт є зависокою, то вигідно придбати генератор, який при обертанні може видати 5 кВт і коштує 2500 доларів США. Але одночасно найближчим часом прогнозується обвал  цін на сонячні панелі з перовскайту до рівня 30 дол/кВт. Тоді з’являється можливість вибору  того чи іншого комплексу обладнання для отримання теплової чи електричної енергії з точки зору прийнятних  ціни та якості.

     Порівняємо  недоліки та переваги використання альтернативних енергій порівняно з таким поширеним енергоносієм, як газ. Прокладення  газових труб  до будинку, встановлення газового котла і водяної системи опалення  вимагає немалих коштів. Час життя системи опалення і будинку є неспівмірними величинами, бо система опалення періодично  вимагатиме профілактики та ремонту. Газ є отруйним та вибухонебезпечним. Окрім того,  використання газу збільшує парниковий ефект, від якого потерпає довкілля.

     Натомість  використання альтернативних енергій виключає або ж скорочує використання газу. Замість газового котла та системи водяного опалення можна використати сонячний повітряний колектор разом з повітряними каналами, які формують систему теплих підлог. Час життя такої системи повітряного опалення значно довший, а сама система є практично надійною. Повітря є ідеальним теплоносієм, який не забруднює довкілля. У зимову хмарну погоду будинок можна опалювати теплогенератором, який нагріває повітря при механічному обертанні ніодімових магнітів тощо. Зрештою, витрати на встановлення та обслуговування системи опалення на основі альтернативних енергій є значно нижчими. Крім того, на заощаджені кошти можна додатково утеплити будинок, що зменшить його тепловтрати і зробить життя мешканців комфортнішим та затишнішим.

     Навіть без вивчення далекосяжних прогнозів можна зрозуміти, що у світі вплив держав – постачальників викопного палива (Росія, Іран, Саудовська Аравія, Арабські емірати, Ірак  тощо) зменшується, бо відтепер значно важливішими чинниками будуть наявність чистої води, свіжого повітря та незабрудненого ґрунту. Це і є капітал, який слід примножувати та оберігати. Тоді припиняться спроби отруєння планети Земля небезпечними відходами при добуванні сланцевого газу, а також відходами  ядерних та теплових електростанцій. Це вимагатиме зусиль та часу, бо енергетичне лобі не так легко відмовиться від отримання надприбутків та закріпачення людей.

автор Юрій Дудикевич